ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-3: Στα ημιτελικά με εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Τη νίκη με 1-3 πανηγύρισε η ομάδα του Απόλλωνα Καλαμάτας απέναντι στη Σπερχογεία, στο γήπεδο Πέτρος Γεωργανάς. Η ομάδα της Καλαμάτας ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 0-3, έχοντας και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Η Σπερχογεία αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, μείωσε στο 51ο λεπτό σε 1-3, αλλά παρά την καλύτερη εικόνα της, δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Στα ημιτελικά του θεσμού η ομάδα του Απόλλωνα θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τον Πάμισο.

Το φιλμ του αγώνα:

4΄Ο Γκελκέρια αιφνιδιάζει από πλάγια θέση τον Τσούλο που περίμενε σέντρα και με δυνατό δεξί σουτ στο γάμα της κλειστής του γωνίας κάνει το 0-1.

17΄Ο Αλεξόπουλος ντριμπλάρει εκπληκτικά την άμυνα της Σπερχογείας και με αριστερό συρτό σουτ κάνει το 0-2.

24΄Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Γκελκέρια γυρίζει στον Τσουλάκο και αυτός προ κενής εστίας στέλνει τη μπάλα άουτ υπό την πίεση των αμυντικών.

30΄Εκπληκτική συνεργασία overlap ανάμεσα σε Κακαλή και Γκελκέρια, ο Κακαλής γυρίζει στη μικρή περιοχή και ο Μανωλόπουλος σε κενή εστία κάνει το 0-3.

51΄Ο Δωδεκάτος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπούνας από τον Παπαδέα και μειώνει σε 1-3. Ο Δωδεκάτος επέλεξε την κάτω αριστερή γωνία, ο Μπαχράμης μάντεψε σωστά αλλά η εκτέλεση ήταν πολύ καλή.

Α.Ο.ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ: Τσούλος, Δημητρίου, Παπανικολόπουλος, Βεργόπουλος, Δωδεκάτος, Κορομηλάς(68΄Κάλλας), Μπούνας(84΄Παπαδημητρίου), Μπάλας, Μποντιώτης(46΄Καραχάλιος), Χριστόπουλος, Γιακουμής(88΄Κώστας)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Μπαχράμης, Κακαλής, Παπαδέας, Λαγωνικάκος, Περιβολάρης, Παλιατσέας(75΄Διονυσόπουλος), Τσουλάκος(90΄Γαβράς), Μανωλόπουλος(62΄Μιχαλόπουλος), Αλεξόπουλος(86΄Πανταζής), Στραβάκος, Γκελκέρια