ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1-2: Επιστροφή με νίκη για τον Απόλλωνα.

Στο πρώτο του ματς στο Κύπελλο Ελλάδας μετά από 12 χρόνια, ο Απόλλωνας Λάρισας κυριάρχησε της Καλλιθέας στο «Ελ Πάσο» και ξεκίνησε με νίκη (2-1) τις υποχρεώσεις του για τον 3ο όμιλο, «πιάνοντας» την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς.

ο ματς ξεκίνησε με την Καλλιθέα να μπαίνει φορτσάτη στον αγωνιστικό χώρο του «Ελ Πάσο» και να προσπαθεί να… ψαρώσει τον πρωτάρη σε επίπεδο Κυπέλλου Ελλάδας, Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος μετά από σχεδόν 9 δεκαετίες ιστορίας, φέτος ανέβηκε για πρώτη φορά στη Football League μετά από μια εξαιρετική περσινή σεζόν.

Μόλις στο 2′ η Καλλιθέα είχε δοκάρι με τον πιο επικίνδυνο παίκτη της σε αυτό το ματς, τον Ταλέντο, ενώ στο 7′ ο γκολκίπερ του Απόλλωνα, Φιρινίδης, έσωσε το καλό σουτ του Συριόπουλου για τους γηπεδούχους. Μετά την εκτέλεσή του, γρήγορα-γρήγορα στο ματς, ήρθε και το 1-0 για την Καλλιθέα, αφού επί της ουσίας η ομάδα της Λάρισας δεν είχε ακουμπήσει καν τη μπάλα μέχρι αυτό το σημείο. Η μπάλα έφτασε στον Σεζάι εντός περιοχής μετά το κόρνερ του Ταμπάκη και με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση πάντως, ο Απόλλωνας έδωσε ένα… preview για το τι θα ακολουθούσε στη συνέχεια. Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Βουτσιά εντός περιοχής αλλά το σουτ έφυγε λίγο έξω. Με εξαίρεση μάλιστα τις δύο επόμενες φάσεις, στο 10′ και το 13′ με τα σουτ των Ταλέντο και Χοτζάλι για την Καλλιθέα, στο υπόλοιπο 90λεπτο θα υπήρχε μονάχα μια ομάδα στο γήπεδο, αυτή της Λάρισας.

Όλα μάλιστα έγιναν πιο εύκολα για τον Απόλλωνα στην προσπάθειά του να ξαναμπεί -ή για την ακρίβεια να μπει για πρώτη φορά στο ματς- όταν κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως, μόλις στην δεύτερη επίσκεψή του στα αντίπαλα καρέ. Ήταν η φάση του 14′ για τους Λαρισαίους όταν ο σκόρερ της Καλλιθέας, Σεζάι, πήγε άτσαλα πάνω στον Σαχινίδη μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι έδειξε τη λευκή βούλα. Το ριπλέι πάντως έδειξε ότι μάλλον βρήκε μόνο μπάλα ο παίκτης της Καλλιθέας. Σε κάθε περίπτωση, ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, ο Σαχινίδης, το εκτέλεσε εύστοχα στη δεξιά γωνία του Κουτογλίδη και πέτυχε το πρώτο γκολ στην ιστορία του Απόλλωνα Λάρισας στο Κύπελλο Ελλάδας!

Από κει και πέρα το ματς, ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα της Λάρισας, η οποία έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο του «Ελ Πάσο» ένα κομμάτι της δουλειάς που κάνει στον πάγκο της ο Σάκης Θεοδοσιάδης. Στο 20′ ο Σαρακατσάνης είχε μια καλή κεφαλιά άουτ μετά από σέντρα του Συριόπουλου, ενώ παρότι δεν υπήρξαν άλλες «καθαρές» φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο όσων συνέβαιναν στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απευθείας φάουλ του Συριόπουλου για την Καλλιθέα, άουτ, το οποίο ήταν και η πρώτη τελική των γηπεδούχων στο ματς μετά το 13ο λεπτό.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Απόλλωνας συνέχισε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έχοντας μπει όμως ακόμη καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, οι φάσεις που έλειψαν για τους Θεσσαλούς νωρίτερα, ήρθαν μαζεμένες στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης Σουλίδης και Σάββας σούταραν άουτ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 53′ ο Μίγγος είχε ένα καλό σουτ και για την Καλλιθέα μετά από ωραία προσπάθεια. Στη συνέχεια όμως, ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει και να ανεβάζει σταδιακά τον ρυθμό του με στόχο το δεύτερο γκολ. Στο 58′ ο Λαμπρόπουλος σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, στο 61′ ο Σαρακατσάνης αστόχησε με το κεφάλι εξ επαφής και πλέον το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα είχε αρχίσει να… μυρίζει από χιλιόμετρα. Δύο μόλις λεπτά μετά, στο 63′, ο Κουρτεσιώτης βρήκε χώρο στα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Σαχινίδης ξανά έγραψε το 1-2 με ωραία κεφαλιά στην κίνηση.

Από το δεύτερο γκολ και μετά, ο Απόλλωνας άρχισε να ρίχνει τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας παράλληλα τον έλεγχο. Είχε μάλιστα και μια σπουδαία ευκαιρία στο 78′ με τον Σαρακατσάνη για το 1-3, ωστόσο σε κάθε περίπτωση κράτησε άνετα το υπέρ του αποτέλεσμα ως το φινάλε, για μια ιστορική επιστροφή στο Κύπελλο Ελλάδας.

Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροΐζι): Κοτουγλίδης, Κάτσικας, Συριόπουλος, Σεζάι, Καντέ, Ντιακιτέ (79’ Φερέιρα), Τουρούκης (70’ Μάκο), Μίγγος (79’ Μπιμάι), Ταλέντο, Χοτζάλι, Ταμπάκης

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Σάββας, Λαμπρόπουλος (83’ Μίλιτς), Χατζής, Καρακατσάνης, Σουλίδης (72’ Αγροδήμος), Βουτσιάς (62’ Μαυρίας), Σαχινίδης