ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 2-0: Αστέρας είναι και έλαμψε

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης εμποδίζοντας την ΑΕΚ να ξεφύγει στο βαθμολογικό πίνακα. Οι Αρκάδες “χτύπησαν” δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο “πληγώνοντας” τους πρωτοπόρους από τα δεξιά.

Χωρίς καλή ανάπτυξη η Ενωση δεν βρήκε λύσεις επιθετικά και είχε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία και μοναδική τελική εντός εστίας, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χριστοδουλόπουλο. Το σύνολο του Παντελίδη είχε κλείσει τους χώρους ιδανικά, όπως έκανε και πριν λίγες μέρες απέναντι στον Ολυμπιακό και αυτό ήταν το μυστικό της επιτυχίας.

Ο Μουνάφο άνοιξε το σκορ στο 47′ και ο Μανιάς στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τα αρχικά πλάνα

Με 4-2-3-1 ο Αστέρας Τρίπολης του Σάββα Παντελίδη. Ο Αθανασιάδης κάτω από τα δοκάρια με τους Κώτσιρα, Τριανταφυλλόπουλο, Πασαλίδη και Γιαννούλη στην άμυνα. Τσουκαλάς και Μουνάφο τα αμυντικά χαφ με τον Καλτσα, Ισνάλντο στα άκρα και τον Μαντίντα πίσω από τον Δουβίκα.

Με 4-3-3 η ΑΕΚ στην αναμέτρηση. Ο Τσιντώτας στη θέση του τερματοφύλακα, με τον Mπακάκη δεξιά, τον Βινίσιους αριστερά και τους Βράνιες, Γιαννούτσος στο κέντρο της άμυνας. Γαλανόπουλος, Γιόχανσον και Αϊντάρεβιτς στη μεσαία γραμμή με τον Μάνταλο αριστερά, τον Μπακασέτα δεξιά και τον Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης.

Χαμηλός ρυθμός

Οι αλλαγές των δύο ομάδων στις αρχικές 11αδες, ίσως και να έπαιξε ρόλο στην εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο. Πολλά λάθη, βαθιές τυφλές μπαλιές και ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο κύλησε σε χαμηλό τέμπο, όπως θα επιθυμούσε ο Σάββας Παντελίδης.

Η ΑΕΚ τα είχε βρει σκούρα, καθώς δεν είχε καθόλου δημιουργία στο παιχνίδι της. Ο Μάνταλος στα αριστερά ήταν κινητικός, αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπαλιές στους συμπαίκτες του και να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Η κίνηση του Χιμένεθ να ανεβάζει πιο ψηλά τον Αϊντάρεβιτς και να γυρίζει πιο πίσω ο Αραούχο, προκειμένου να δημιουργήσει ο Αργεντινός χώρους, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Ο μοναδικός παίκτης που ουσιαστικά απείλησε, ήταν ο Μπακασέτας, με τις προσπάθειες τους να μην βρίσκουν στόχους.

Στην προπονητική σκακιέρα, υπήρξε καθαρός νικητής ο Παντελίδης, αφού έβλεπε το πλάνο του να αποδίδει. Οι παίκτες του πίεζαν στη μεσαία γραμμή και άφηναν ελεύθερο τον Βράνιες, ο οποίος επιχειρούσε μακρινές μπαλιές. Αυτές αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύουν ιδιαίτερα στα μετόπισθεν. Επιθετικά, οι Αρκάδες θέλησαν να “χτυπήσουν” στο ανοικτό γήπεδο, χωρίς να βρουν πολλές ευκαιρίες για να το πραγματοποιήσουν.

Την πλήγωσε από τα δεξιά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς από μεριάς θεάματος. Ο Αστέρας Τρίπολης μπορεί στο πρώτο 45λεπτο να μην είχε πολλές καλές στιγμές, ωστόσο στο 47′ έφτασε στην επίτευξη του γκολ με το κοντινό πλασέ του Μουνάφο, ύστερα από απόκρουση του Τσιντώντα σε γύρισμα του Κώτσιρα. Ο τελευταίος δεν έβαλε το γκολ, ούτε θα το χρεωθεί ασίστ το τέρμα, όμως ήταν αυτός που έκλεψε από τον Βινίσιους και μπήκε στην περιοχή για να σεντράρει. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει γρήγορα γρήγορα το προβάδισμα τους. Ο Ισνάλντο με σουτ από τα αριστερά της περιοχής στο 51′ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Ο Χιμένεθ δεν καθυστέρησε και έριξε αμέσως τον Λιβάια στο ματς, αλλάζοντας το σύστημα του σε 4-2-3-1, ενώ στο 63′ μπήκε και ο Χριστοδουλόπουλος για να βοηθήσει στη δημιουργία φάσεων. Η Ενωση είχε ένα… ξέσπασμα και πίεσε, αλλά σε αυτό το καλό της πεντάλεπτο το μόνο που είχε να επιδείξει ήταν ένα μακρινό σουτ του Γαλανόπουλου και ένα κόρνερ του Μάνταλου.

Ο Παντελίδης φόρτωσε περισσότερο τον άξονα του για να εμποδίσει την ανάπτυξη της ΑΕΚ, ενώ φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με τον Τσιλιανίδη και τον Μανιά. Οι κινήσεις αυτές όχι μόνο τον διατήρησαν μπροστά στο σκορ, αλλά τον βοήθησαν για να φτάσει σε μία άνετη νίκη. Ο τελευταίος δέχθηκε την υπέροχη πάσα του Μουνάφο, βγήκε απέναντι από τον Τσιντώντα και με δυνατό σουτ τον “εκτέλεσε” και έγραψε το τελικό 2-0 στο 81′. Η μοναδική τελική των φιλοξενούμενων εντός εστίας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης δεν μπόρεσε να μειώσει ούτε με σουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ισνάλδο, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης – Βράνιες, Μπακασέτας, Γιαννούτσος, Γιόχανσον

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Τσουκαλάς, Μουνάφο, Μαντίντα (90΄+1 Τόνσο), Ισνάλδο (79΄ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Δουβίκας (74΄ Μανιάς).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Γιαννούτσος, Βινίσιους (55΄ Λιβάια), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (63΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο (70΄ Τρόιστασον).