Πέρασε από το Λεωνίδιο ο Πανηλειακός!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ομάδα του Πανηλειακού επικράτησε το μεσημέρι της Κυριακής με 0-2 επί του Λεωνιδίου στο γήπεδο της κωμόπολης της Αρκαδίας. Έτσι, σημείωσε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και τρίτη συνολικά εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα ως τώρα (μετά κι από αυτές σε Ληξούρι και Ζάκυνθο).

Ο Πανηλειακός μπήκε σοβαρός για να αποφύγει οποιοδήποτε …απρόοπτο απέναντι στο Λεωνίδιο και μόλις στο 5′, μετά από σέντρα του Λεβέντη, ο Κρεββατάς έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανηλειακό. Σκορ που ήταν και αυτό του ημιχρόνου, αφού στο 10′ ο Μπουρλάκης δε βρήκε στόχο από καλή θέση και στο 20′ ο Γιαννούσης απομάκρυνε σουτ του Σωτηρόπουλου.

Στην επανάληψη, οι ερυθρόλευκοι έψαξαν τουλάχιστον το γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη και το βρήκαν στο 58′ όταν ο Μπουρλάκης με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-2.

Στη συνέχεια και μέχρι και τη λήξη, ο αγώνας απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αν και η ομάδα του Πύργου θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμα γκολ, σε προσπάθειες των Μπουρλάκη, Σωτηρόπουλου και Βουργουντζή.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΩΝΙΔΙΟ: Γιαννούσης Κ., Λάτσης Γρ., Λάτσης Γ. (46′ Βρεττάκης), Κύριος Π., Μπούρας, Γιαννούσης Σ., Χιώτης, Τσεμπελής (46′ Λάλας), Μπακάλης, Κατσικαδάς (71′ Δολιανίτης), Καττής

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Σέου, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα (64′ Νιφορόπουλος), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (89′ Χατζηστάμου), Σωτηρόπουλος (80′ Βουργουντζής)

* Το Δ.Σ. του Πανηλειακού ευχαριστεί το Λεωνίδιο για την άψογη φιλοξενία καθώς και τους φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν δίπλα της σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι.

Πηγή: iliaoikonomia