Πανιώνιος Καλ – ΑΕ Λογγάς 6-2 «Κυανέρυθρη καταιγίδα με καρέ Κούτρη»

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κούτρη που σημείωσε καρέ τερμάτων, ο Πανιώνιος επικράτησε με το εμφατικό 6-2 της ΑΕ Λογγάς στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Τοπικής.

Το συγκρότημα του Γιώργου Χουλιάρα, μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να «ανοίξει» το σκορ στο 8ο λεπτό με πλασέ του 29χρονου φορ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν, καθώς 20 λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα, με πλασέ του Κριζέα μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Κυριόπουλου από δεξιά, ενώ στο 18′ είχαν δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Καλόμαλου.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης, ο Πανιώνιος ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με κεφαλιά του Γιαννόπουλου μετά από κόρνερ του Νίκου Βοσνάκη στο 39′

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να μετατρέψουν το εύθραυστο 2-1 στο θριαμβευτικό 5-1 σε διάστημα 7 λεπτών με τους Κούτρη(60′, 67′) ενώ ενδιάμεσα στο 65′ το 4-1 είχε γράψει ο Κλεάνθης Βοσνάκης μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η ΑΕ Λογγάς κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλντυ του Κριζέα, παράβαση την οποία κέρδισε ο ίδιος από τον Μπαλίκη.

Το τελικό 6-2 σημείωσε ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, Γιάννης Κούτρης με ωραία ατομική προσπάθεια στο 78′

Πανιώνιος Καλ(Γ. Χουλιάρας): Μπαλίκης, Λιανός, Ψαρράς, Πραστέλλας, Μοιρούλης, Σεφεράσι, Κλ. Βοσνάκης, Ν. Βοσνάκης, Στραβάκος(55′ Τζώρτζης), Κούτρης, Γιαννόπουλος(82′ Κώστας)

ΑΕ Λογγάς(Ν. Μανιατέας): Κοτσίρης, Ε. Κυριόπουλος, Πετρόπουλος(46′ Κοσμάς), Δρακοπαναγιωτάκης, Βάγιας, Καραματσούκης, Κοτσίρης(66′ Μπούτρος), Π. Κυριόπουλος, Κριζέας, Καλόμαλος, Τσερίκου(54′ Τσούμπας)