ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 3-1: Δίκαιη επικράτηση και πρώτη νίκη για τους «Λύκους»

Η ομάδα της Καλαμάτας 80 επικράτησε με 3-1 σετ του Πανερυθραϊκού στο κλειστό της Παραλίας και έφτασε δίκαια στην πρώτη της νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Το συγκρότημα του Χρήστου Δημητρακόπουλου ξεκίνησε δυνατά και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17, έχοντας σε καλή μέρα το Μανιατέα. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και βρίσκονταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, κατακτώντας το τελικά με 23-25, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.

Στο τρίτο σετ, η είσοδος του Μπεσσή ήταν κομβικής σημασίας καθώς κυριάρχησε πάνω στο φιλέ, τόσο στο μπλοκ όσο και σε επιθέσεις πρώτου χρόνου, και το σετ κατέληξε στην καλαματιανή ομάδα άνετα με 25-16.

Το τέταρτο σετ ήταν ουσιαστικά η συνέχεια του τρίτου καθώς η ομάδα της Νέας Ερυθραίας δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του, με αποτέλεσμα το 3-1 να γίνει με 25-17.

Αναλυτικά τα σετ:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 3-1 (25-17, 23-25, 25-16, 25-17)

Για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι: Μαδούρας, Μάνα, Αγγελής, Ντάκουρης, Μητρόπουλος, Μανιατέας και λίμπερο ο Εξαρχέας.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Μπεσσής, Χανδρινός Άρης, Σαμουήλ