ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΖΑΚΥΝΘΟΣ 2-0: Άνετη νίκη για τη Μαύρη Θύελλα

Η ομάδα της Καλαμάτας επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2-0 της Ζακύνθου στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Η «Μαύρη Θύελλα» ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και έφτασε δίκαια στη νίκη, σημειώνοντας και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε στο 57ο λεπτό ο Ρονκάτο και το 2-0 έγραψε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Αθανασόπουλος. Η είσοδος του Αθανασόπουλου στο 55ο λεπτό ήταν η κίνηση ματ του Ζαλίκα, καθώς από το σημείο αυτό και έπειτα ανέβηκε κατά πολύ η επιθετική δραστηριότητα της Καλαμάτας, ενώ ο Αθανασόπουλος είχε εκτός από το γκολ, και την ασίστ στο πρώτο τέρμα. Πολλά παράπονα είχαν οι μελανόλευκοι από το διαιτητή Λιάρο, δικαιολογημένα καθώς έδειξε ιδιαίτερη ανοχή στο σκληρό έως αντιαθλητικό σε κάποιες στιγμές παιχνίδι των φιλοξενουμένων.

Το φιλμ του αγώνα:

9΄Ο Τσουλάκος βλέπει εκτός εστίας το Διαμαντή αλλά το πλασέ που επιχειρεί περνάει αρκετά άουτ

15΄Καλό σουτ του Γουέρε έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διαμαντή

57΄Σέντρα από δεξιά του Καμινιώτη κεφαλιά – πάσα του Αθανασόπουλου στο Ρονκάτο και αυτός με σουτ στην κίνηση κάνει το 1-0.

81΄Ο Αθανασόπουλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Διαμαντή

93΄Ωραία κάθετη του Γουέρε στον Καμινιώτη, αυτός θα περάσει και το Διαμαντή και από πλάγια αριστερή θέση θα γυρίσει στον Αθανασόπουλο, ο οποίος θα κάνει το 2-0.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Γκόμεζ, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Νικολόπουλος Ο., Τσεμπερίδης(93΄Κουρέλλας), Ζαχαρόπουλος, Καμινιώτης(95΄Νικολόπουλος Ν.), Ρονκάτο(88΄Τσατσόπουλος), Γουέρε, Τσουλάκος(55΄Αθανασόπουλος)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης(77΄Βλαδίκας), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος(84΄Κυριαζός), Πέττας Ν.(53΄Λιάμης), Πέττας Ρ., Bessou, Marcelinho, Βαρότσης(65΄Τσουκαλάς)