ΑΕΚ: Κλήρωση με… ελπίδα! Με Μίλαν, Ριέκα και Αούστρια Βιέννης στο Europa League

Σε έναν “δυνατό” όμιλο -με λάμψη- στο φετινό Europa League κληρώθηκε η ΑΕΚ, η οποία θα αντιμετωπίσει τις Μίλαν, Ριέκα και Αούστρια Βιέννης και -με βάση τα ονόματα- θα δώσει μάχη για τη δεύτερη του θέση.

Και αν η Μίλαν θεωρείται το φαβορί του ομίλου και ίσως της διοργάνωσης, Ριέκα και Αούστρια Βιέννης δείχνουν αντίπαλοι που είναι στα μέτρα της, αλλά θα πρέπει να προσεχθούν ιδιαίτερα.

Η ομάδα της Βιέννης έφτασε στους ομίλους αποκλείοντας στους προηγούμενους γύρους τις ΑΕ Λεμεσού και Όσιγιεκ. Όσον αφορά τους Κροάτες, προέρχονται από τα προκριματικά του Champions League και τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό. 

Να θυμίσουμε πως πριν από 11 χρόνια η ΑΕΚ είχε αντιμετωπίσει ξανά τη Μίλαν, στους ομίλους του Champions League, τότε που η Ένωση την είχε νικήσει μέσα στο ΟΑΚΑ (1-0) με το γκολ του Ζούλιο Σέζαρ.

Όσον αφορά τον εκπρόσωπο της Κύπρου, ο Απόλλων Λεμεσού, είχε δύσκολη κλήρωση, αφού μπήκε στο 5ο όμιλο μαζί με τις Λιόν, Έβερτον και Αταλάντα.

Να αναφέρουμε ακόμα πως πιθανές νίκες ή πρόκριση της ΑΕΚ σε βάρος της Αούστρια Βιέννης θα ενισχύσει και τη γενική βαθμολογία της χώρας μας στην UEFA. Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα ισοβαθμεί με την Αυστρίαστη 12η θέση.

Οι ημερομηνίες των αγώνων της ΑΕΚ

1η αγωνιστική: 14 Σεπτεμβρίου

2η αγωνιστική: 28 Σεπτεμβρίου

3η αγωνιστική: 19 Οκτωβρίου

4η αγωνιστική: 2 Νοεμβρίου

5η αγωνιστική: 23 Νοεμβρίου

6η αγωνιστική: 7 Δεκεμβρίου

Οι 12 όμιλοι που προέκυψαν:

1ος

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ)

Αστάνα (Καζακστάν)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

2ος

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

Παρτιζάν (Σερβία)

Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

3ος

Μπράγκα (Πορτογαλία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

Χόφενχαϊμ (Γερμανία)

Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)

4ος

Μίλαν (Ιταλία)

Αούστρια Βιένης (Αυστρία)

Ριέκα (Κροατία)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

5ος

Λιόν (Γαλλία)

Έβερτον (Αγγλία)

Αταλάντα (Ιταλία)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

6ος

Κοπεγχάγη (Δανία)

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)

Ζλιν (Τσεχία)

7ος

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Στεάουα (Ρουμανία)

Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)

Λουγκάνο (Ελβετία)

8ος

Άρσεναλ (Αγγλία)

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)

Κολονία (Γερμανία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

9ος

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Μαρσέιγ (Γαλλία)

Γκιμαράες (Πορτογαλία)

Κόνιασπορ (Τουρκία)

10ος

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)

Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)

Έστερσουντ (Σουηδία)

11ος

Λάτσιο (Ιταλία)

Νις (Γαλλία)

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)

Φίτεσε (Ολλανδία)

12ος

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)

 

Πηγή: newsit.gr