Βασσιλική επίδειξη ανωτερώτητας.

Είναι η βασίλισσα των τίτλων και το απέδειξε για μία ακόμη φορά. Όπου βλέπει κούπα η αρμάδα του Ζιντάν… αφηνιάζει και το ίδιο έκανε και στο ισπανικό Σούπερ Καπ, έχοντας ήδη κατακτήσει τα δύο πρώτα τρόπαια της σεζόν, πριν καν φύγει ο Αύγουστος (είχε προηγηθεί το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ)!

Το 1-3 του Καμπ Νου έφερνε ούτως ή άλλως αγκαλιά με την κούπα τους Μαδριλένους, ωστόσο στον επαναληπτικό οι Καταλανοί όχι απλά δεν φάνηκαν ανταγωνιστικοί, αλλά δεν απείλησαν ούτε κατά διάνοια και σε κανένα σημείο τη «βασίλισσα», η οποία είχε τον Ρονάλντο τιμωρημένο και τους Μπέιλ, Ίσκο, Κασεμίρο στον πάγκο!

Αντιθέτως, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο το σύνολο που παρουσίασε το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν επιεικώς… για λύπηση, μία ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, με τη Ρεάλ να κάνει φάση όποτε ήθελε και να μένει μόνο στα δύο γκολ. Αυτό ήταν το 10ο Σούπερ Καπ στην ιστορία της Ρεάλ, σε σύνολο 15 τελικών, φτάνοντας μάλιστα στο 6-1 τις κατακτήσεις στις αναμετρήσεις με τη Μπαρτσελόνα! Και την ίδια στιγμή ο 64χρονος τεχνικός ξεκίνησε την καριέρα του στη Βαρκελώνη με 2/2 ήττες σε clasico!

Γκολάρα με το καλημέρα και… κυριαρχία της Ρεάλ

​Οι «μερένχες» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με ένα γκολ-ποίημα του Ασένσιο, όπως άλλωστε είχε κάνει και στο πρώτο ματς, ο οποίος με μακρινό αριστερό σουτ, άφησε… άγαλμα τον Τερ Στέγκεν. Μετά το πρώτο 10λεπτο η Μπαρτσελόνα άρχισε να ανεβάζει κάπως στροφές, αλλά πέραν δύο προσπαθειών που είχαν εκφραστή τον Μέσι και τον Σουάρες, δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο. Αντιθέτως η Ρεάλ έβγαζε συνεχώς φάσεις, με μεγαλύτερη το δοκάρι που είχε ο Λούκας Βάσκεθ στο 33′. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ουμτίτι… κοιμήθηκε κι ο Μπενζεμά σχεδόν ανενόχλητος βρήκε χρόνο για να κοντρολάρει και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ανέβηκε η Μπαρτσελόνα, αλλά…

Στην επανάληψη η Ρεάλ κατέβασε στροφές και σε συνδυασμό με τα σημάδια αντίδρασης των Καταλανών, το ματς ήταν πιο ισορροπημένο. Στο 48′ ο Νάβας έσωσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Σουάρες, ενώ στο 52′ η Μπαρτσελόνα έχασε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Λιονέλ Μέσι να βγαίνει τετ α τετ αλλά τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στιγμές αργότερα ήταν η σειρά της Ρεάλ για να απειλήσει, με τον Μπενζεμά να πιάνει έναν «κεραυνό» από τα αριστερά και τον Τερ Στέγκεν να… μη βλέπει ποτέ τη μπάλα, η οποία χτύπησε στον ώμο του και βγήκε κόρνερ. Ακολούθησε αμέσως μία νέα φάση για τους «μπλαουγκράν» με τον Σουάρες να σουτάρει πάνω στον Νάβας, ενώ ο ίδιος ήταν κι ο κύριος εκφραστής των επόμενων επιθέσεων. Η κορυφαία φάση σημειώθηκε στο 71′ όπου μετά το σουτ του Μέσι, ο Νάβας έδιωξε με υπερένταση, ο Σουάρες έπιασε μία δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι σχεδόν σε κενή εστία, αλλά η μπάλα χτύπησε δοκάρι και πέρασε άουτ. Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε σιγά-σιγά να πέφτει, με τη Μπαρτσελόνα να συμβιβάζεται πια στην ιδέα της ήττας και το 2-0 να μένει ως το τέλος.

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80’ Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62’ Καζεμίρο), Ασένσιο (75’ Τεό), Λούκας, Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Άλμπα (78’ Ντιν), Πικέ (50’ Σεμέδο), Μασεράνο, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Γκόμες (72’ Ντεουλοφέου), Σέρζι Ρομπέρτο, Μέσι, Σουάρε