Πολύ Καλή Παρουσία του Μεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων/ Νεανίδων

Πολύ καλή χαρακτηρίζεται η παρουσία των αθλητών του Μεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων/ Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουλίου 2017. Οι αθλητές (Παίδες) του Τμήματος Στίβου συμμετείχαν σε ένα πρωτάθλημα ανώτερης ηλικιακής κατηγορίας και πραγματοποίησαν αξιόλογη αγωνιστική εμφάνιση. Στα 400 μέτρα με εμπόδια ο Πανελληνιονίκης των Παίδων Χρήστος Μέτα έτρεξε στον τελικό του αγωνίσματος και κατέκτησε την 7η θέση με επίδοση 57’’.15. Ο Αλέξανδρος Νικολόπουλος συμμετείχε για πρώτη φορά σε δρόμο 200 μέτρων και κατετάγη 30ος στον προκριματικό γύρο με χρόνο 23’’.76. Ο Αλέξανδρος Σταματέλος τερμάτισε 27ος (12’’.02) στην προκριματική φάση του δρόμου των 100 μέτρων. Τέλος, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100, αποτελούμενη από τους Σταματέλο, Πανταζή, Νικολόπουλο και Κούσκουλα τερμάτισε στην 8η θέση (44’’.30) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Με το πέρας της συγκεκριμένης διοργάνωσης ολοκληρώθηκαν και οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των παραπάνω αθλητών καθώς ξεκινάει γι αυτούς η μεταβατική περίοδος ενόψει της ερχόμενης προπονητικής περιόδου. Την αποστολή του Μεσσηνιακού στην Κατερίνη συνόδευσε η προπονήτρια Ελένη Χαντζή.