ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Εντυπωσιακή Παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων/ Παγκορασίδων με 2 Μετάλλια και Ατομικά Ρεκόρ

Ακόμα μια εντυπωσιακή παρουσία σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (το τελευταίο για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο) κατεγράφη για το Τμήμα Στίβου του Μεσσηνιακού, καθώς συμμετείχε στην κορυφαία εγχώρια διοργάνωση της αγωνιστικής κατηγορίας, που πραγματοποιήθηκε στην Χαλκίδα το διήμερο 15-16 Ιουλίου 2017 (Νότιος όμιλος). Αυτή τη φορά ήταν η μικρότερη, ηλικιακά, αγωνιστική ομάδα του Μεσσηνιακού, η οποία εκπροσωπήθηκε από 14 αθλητές και αθλήτριες. Όλοι τους ήταν εξαιρετικοί και με τις επιδόσεις και την αγωνιστικότητα τους έδωσαν υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη αγωνιστική παρουσία τα επόμενα έτη.

Το Τμήμα Στίβου του Μεσσηνιακού κατέκτησε δύο μετάλλια, δύο πέμπτες θέσεις και αρκετά καλά πλασαρίσματα στους τελικούς των αγωνισμάτων. Αναλυτικότερα, η Μαριδήμη Χανδρινού κατέκτησε την 2η θέση στο άλμα σε μήκος παγκορασίδων κάνοντας ατομικό ρεκόρ (5,57μ.), ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των Παμπαίδων ο Νίκος Ζαχαρέας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Τόσο ο Ζαχαρέας, όσο και ο συναθλητής του στο μήκος Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση επιτυγχάνοντας κι αυτοί με την σειρά τους μεγάλες ατομικές επιδόσεις (6,19μ. και 6,09μ. αντίστοιχα). Επιπρόσθετα, ο Ζαχαρέας συμμετείχε και στον τελικό των 100 μέτρων με εμπόδια, καταρρίπτοντας το ατομικό του ρεκόρ (14’’.86) και κατακτώντας την πέμπτη θέση. Άξιο αναφοράς αποτελεί και η ομάδα σκυταλοδρομίας  παγκορασίδων 4×80μ. η οποία αποτελείτο στα ¾ από αθλήτριες μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας και πραγματοποίησε κι αυτή με την σειρά της αξιόλογη επίδοση.

Η αγωνιστική παρουσία όλων των αθλητών, οι επιδόσεις και οι θέσεις κατάταξης αναγράφονται παρακάτω:

Παμπαίδες

Δρόμος 80μ.

23η θέση (προκριματικός), Τσώνης Διονύσιος, 10.’’37.