ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-2. Με σούπερ Έλβις στους «8» (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας βρίσκεται ο Απόλλωνας Καλαμάτας που πέρασε από τον Μελιγαλά, επικρατώντας του Εθνικού με σκορ 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Έλβις Γκελκέρια που με δύο προσωπικά τέρματα ανέτρεψε το 1-0 και το γύρισε σε 1-2.

Από την άλλη, ο Μελιγαλάς είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, για να προηγηθεί και πάλι στο σκορ, δεν τις αξιοποίησε και το πλήρωσε.

Φάσεις – γκολ

Στο 19′ ο Γκελκέρια μόνος του απέναντι από τον Ματθαίο – Λίβα έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 27′ ο Σπανός με όμορφη εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γκελκέρια έφυγε στην αντεπίθεση και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 73′ ο Κουλόπουλος τετ α τετ με τον Μπαχράμη, κάνει το πλάσε χτυπά στο αριστερό δοκάρι, ο Διακουμάκος στην επαναφορά δεν μπορεί να κάνει το σουτ σε κενή εστία.

Στο 79′ ο Σπανός εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

Στο 85′ ο Γκελκέρια σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Ματθαίου – Λίβα για το 1-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς τους Γεωργαντά και Σταυρόπουλο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Ματθαίος – Λίβας, Αλεβίζος, Καραγιάννης, Σπανός, Κουλόπουλος, Π. Κανελλόπουλος (46′ Γεωργιόπουλος), Κ. Κανελλόπουλος (60′ Χαραλαμπόπουλος), Καρατζούλιας, Mακρής, Καπόγλης, Π. Χαραλαμπόπουλος (70′ Διακουμάκος).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Μπαχράμης, Παλιατσέας, Μανωλόπουλος, Κουντάνης (65′ Μιχαλόπουλος), Γκελκέρια, Κακαλής, Τσουλάκος (91′ Γαβράς), Λαγωνικάκος, Παυλάκος, Παπαδέας, Πανταζής (53′ Αλεξόπουλος).