Άνετος, ωραίος και αποτελεσματικός ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας τέθηκε αντιμέτωπος σε φιλική αναμέτρηση με τον Ατρόμητο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το εμφατικό σκορ 6-1. Παρά το 0-1 οι Αρκάδες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν το ματς. Η ατυχία χτύπησε τον Γκοντό καθώς τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Το ματς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία και να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ. Η τύχη όμως χαμογέλασε στον Ατρόμητο, καθώς μετά από αντεπίθεση ο Ντιγκινί από το ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε με πλασέ τον Αθανασιάδη και πέτυχε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 20′ ο νεαρός ποδοσφαιριστής της φιλοξενούμενης ομάδας, Λαζαρίδης θέλησε να αιφνιδιάσει τον πορτιέρε του Αστέρα, με το μακρινό σουτ που εξαπέλυσε εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Αθανασιάδης ήταν σε ετοιμότητα και με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ισνάλντο κέρδισε το φάουλ από τον Μάτσον, στην προσπάθεια του να βγει μόνος κόντρα στον Θεοδωράκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεντρίκ Γκοντό. Ο Ιβοριανός φορ με έξυπνο τρόπο, εκτέλεσε συρτά το φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Τσιλιανίδης στο 30′ μετά την πίεση που άσκησε στην αντίπαλη άμυνα έγινε κάτοχος της μπάλας, έστρωσε στον Τσουκαλά αλλά ο 29χρονος μέσος, δεν κατάφερε με το δυνατό του σουτ, να νικήσει τον Θεοδωράκη για το 2-1.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Αστέρας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ισνάλντο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τριανταφυλλόπουλος με σουτ πάνω στην κίνηση δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Θεοδωράκη και έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» όμως οι κιτρινομπλέ χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχαν στη συνέχεια, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια με το 2-1.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στον Ατρόμητο. Στο 47′ ο Πλατέλλας έβγαλε μια παράλληλη σέντρα προς την εστία, με τον Νάτσο να τσιμπάει την μπάλα και αυτή να περνάει ξυστά από το δοκάρι του Αθανασιάδη.

Η απάντηση από τους «κιτρινομπλέ» ήταν άμεση. Ο Τσιλιανίδης στο 50′ έσπασε την μπάλα στον Ισνάλντο, με τον Αργεντινό να πλασάρει τον Θεοδωράκη και τον νεαρό γκολκίπερ να κρατάει το 2-1, καθώς απομάκρυνε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας με τον Τσιλιανίδη απείλησε και πάλι την αντίπαλη εστία. Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός βρέθηκε εκτός μεγάλης περιοχής, επιχείρησε το σουτ, όμως είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στα χέρια του Θεοδωράκη.

Αυτό που δεν κατάφερε νωρίτερα ο Τσιλιανίδης το πέτυχε ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» της εστίας του Ατρομήτου, βάζοντας ένα γκολ παρόμοιο μ’ αυτό που σημείωσε στον αγώνα με τον Ηρακλή την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο 62′ οι Αρκάδες ανέβασαν τον δείκτη του σκορ. Μετά από έξοχη κάθετη μπαλιά του Στανισάβλιεβιτς, ο Δουβίκας με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε τους αντιπάλους του και με πλασέ πέτυχε το 4-1.

Ο νεαρός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα του στον αγώνα. Στο 85′ ο Μάσα από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα στην μεγάλη περιοχή και ο Δουβίκας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 5-1.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Στανισάβλιεβιτς. Τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 6-1.

Το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου βρήκε τον Αστέρα να παίρνει μία άνετη νίκη, με 6-1, παρά το γεγονός πως στην αρχή του παιχνιδιού βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο άτυχος της αναμέτρησης, ήταν ο Σεντρίκ Γκοντό ο οποίος τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να τεθεί νοκ-άουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Ντουντού, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης, Τσανγκ, Ισνάλντο, Γκοντό

Αγωνίστηκαν και οι: Δουβίκας, Μάσα, Ιγκλέσιας, Ίγκορ, Ζούμα, Ευαγγέλου, Ρόμπερτ, Μαδίντα, Στανισάβλιεβιτς

Αρχική 11αδα Ατρομήτου: Θεοδωράκης, Ζησόπουλος, Μάντσον, Στρουγκής, Γιαννούλης, Νάτσος, Λαζαρίδης, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Μενσά, Ντιγκινί

Διαιτησία: Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Κωστάρας – Δημητριάδης

Σκόρερ: Γκοντό (25′), Τριανταφυλλόπουλος (42′), Κυριακόπουλος (58′), Δουβίκας (62′, 85′), Στανισάβλιεβιτς (87′) – Ντιγκινί (15′)

Πηγή: arcadiasports.gr